Acasa / Sport / Bayern a castigat matematic, sambata, al patrulea titlul consecutiv de campioana in Bundesliga. Maxim e din ce in ce mai aproape de Zweite cu Stuttgart
Magazin Online

bayern-4everBayern si-a asigurat sambata inca un titlu de campioana in Bundesliga, dupa ce a castigat cu 2-1 meciul din deplasare, cu Ingolstadt, din penultima etapa. Este pentru al patrulea an consecutiv in care munchenezii triumfa in campionat si pentru a 26-a oara in istorie.

In partida disputata impotriva celeilalte echipe din Bavaria din prima liga germana, Robert Lewandowski a marcat de doua ori, in minutele 15, din penalty, si 32, dupa care, Hartmann a redus din diferenta, inainte de pauza (minutul 42), tot dintr-o lovitura de pedeapsa. Acesta avea sa fie insa si scorul final (1-2), intrucat, in partea a doua, nu s-a mai marcat.

Singura echipa care mai avea sanse matematice sa o ajunga pe Bayern inaintea ultimelor doua etape, Borussia Dortmund, a pierdut singurul meci din retur, sambata, 0-1 la Frankfurt, in fata unui Eintracht disperat sa obtina puncte. Aigner a marcat singurul gol al meciului, iar echipa lui Niko Kovac a iesit din zona retrogradarii, dupa ce a ajuns la a treia victorie consecutiva.

Cu o singura etapa ramasa pana la final, trei echipe incearca sa evite retrogradarea, Frankfurt, Bremen si Stuttgart. In acest moment, VfB are cele mai mari sanse sa ajunga in liga secunda, dupa ce a pierdut in sambata, 1-3 cu Mainz, acasa. Intr-un meci in care Maxim a fost integralist, Gentner a deschis scorul pentru svabi, in minutul sase. Malli a egalat insa in minutul 37, dupa care, in partea a doua, Cordoba (53) si Onisiwo (77) au punctat si ei pentru oaspeti. Dupa acest esec, Stuttgart ocupa loc direct retrogradabil, al 17-lea, cu 33 de puncte, iar deasupra ei se afla Bremen, care, cu 35 de puncte, ocupa pozitia de play-off, si Frankfurt, cu 36 de puncte. Werder si Eintracht se vor intalni in meci direct sambata viitoare, pe Weserstadion.

Deja retrogradata, Hannover a castigat, in urma cu o zi, cu 1-0 in fata lui Hoffenheim, dar echipa lui Nagelsmann s-a salvat deja, intrucat nu mai poate fi depasita decat de una dintre Frankfurt si Bremen.

De asemenea, si Darmstadt e sigura de prezenta ei in Bundesliga in anul competitional urmator, dupa victoria cu Hertha, 2-1 la Berlin. Echipa din capitala are sanse tot mai mici sa prinda calificarea in Champions League, desi s-a aflat pe podium o buna parte in acest sezon. Daca primele trei locuri sunt clare, Gladbach si-a consolidat locul al patrulea, dupa un 2-1 cu Bayer Leverkusen (locul 3).

Pe cele trei locuri care duc in Europa League, se afla Mainz, Hertha si Schalke, toate acestea avand 49 de puncte. Mainz si Hertha se intalnesc in meci direct saptamana viitoare, in timp ce Schalke se deplaseaza la Siensheim, pentru un joc cu Hoffenheim.

The post Bayern a castigat matematic, sambata, al patrulea titlul consecutiv de campioana in Bundesliga. Maxim e din ce in ce mai aproape de Zweite cu Stuttgart appeared first on Sport Total FM.